• TL
 • USD
 • EUR
 • GBP
 • RUBLE
 •   Türkçe İngilizce Rusça Arapça Almanca

  KONUTTA ZAM KAPI’DA

  KONUTTA ZAM KAPI’DA

  Gayrimenkul sektörünün patronları yükselen maliyetler nedeniyle ‘Zam kapıda’ diyor. Stok konutların tükendiğini, yeni yapılacak projelerde yeni fiyat listelerinin çıkacağından bahseden sektör temsilcilerine göre bu yıl kademeli olarak yüzde 50’ye varan fiyat artışı uygulanacak.

  Pandeminin olumsuz etkisi karşısında geçtiğimiz yıl ülke genelinde 1 milyon 499 bin 316 konut satışı gerçekleşti ve tarihi rekor kırıldı. Hürriyet'ten Gülistan Alagöz'ün haberine göre; Haziran ayında kamu bankaları kredi faizini sıfır konutta yüzde 0.64’e, ikinci elde yüzde 0.74’e düşürünce yılın ilk yarısındaki kayıplar telafi edildi. Bu dönem içerisinde yükselen satışlarla beraber konutta stokların eridiğini anlatan gayrimenkul sektörü temsilcileri, “Emtia fiyatlarındaki son 6 aylık artış bizi çok zorluyor. Yeni yılda yapılacak projelerde maliyet artışı fiyatlara kademeli olarak yansıtılacak. Bu yıl konutta zam kaçınılmaz” yorumunda bulunuyor.

  STOKLAR ERİDİ

  Geçtiğimiz yıl kamu bankalarının düşük faiz kampanyasıyla hem sıfır konutta hem de ikinci elde stokların önemli oranda tükendiğinden bahseden Elmas, “Bugün satılan bitmiş projelerin fiyatlarıyla yeni üretimlerin aynı olmasına imkan yok. Yeni yapılan projelerde yılın ilk yarısında ortalama yüzde 20, ikinci yarısından yüzde 20 fiyat artışı öngörüyoruz. Hatta fiyat artışları yapılmaya başlandı. Artış oranı her ilçede değişiklik gösterirken, piyasadaki arz-talep dengesi ve faiz de belirleyici olacak” dedi. Kamu bankalarının düşük faiz kampanyasının sona ermesinin ardından faizlerin arttığını ve son aylarda satışların düştüğünü anlatan Altan Elmas, yılın ilk çeyreği zor geçse de mart sonrası için umutlu olduklarını dile getirdi. Elmas, bekleyen talebin pandeminin etkisinin de yavaşlamasıyla birlikte ikinci çeyrekte devreye gireceğini belirtti.

  EN FAZLA FİYAT ARTIŞI DEMİRDE

  İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, demirin ton fiyatı geçtiğimiz yılın haziran ayında 3 bin 350 lirayken, aralık ayında 5 bin liraya ulaştığını söyledi. Ocak ayının ilk günlerinde 5 bin 730 liraya ulaşırken bugünlerde 5 bin 500 liradan alınıyor. C35 betonun metreküp fiyatı geçtiğimiz haziran ayında 195 lira olurken bugün 255 liraya ulaştı. Çimentonun torbası ise haziran ayında 17 lira iken ocak ayında 22 lira oldu

  Paylaş :

  Cevapla

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

  Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım.

  © 2016 uhudemlak. Tüm hakları saklıdır.